Poznaj ofertę!

Pierwsze wiosenne porządki - Blog -

Blog

Pierwsze wiosenne porządki

2017-03-07

Przycinamy, nawozimy…

Wielu z nas ma już dość zimy i z utęsknieniem wyczekuje wiosny. W tym czekaniu warto już teraz zmobilizować się do przeprowadzenia pierwszych prac porządkowych w ogrodach i na działkach, by w pełni cieszyć się ciepłymi, słonecznymi i wiosennymi dniami, kiedy na dobre u nas zagoszczą. Jak tylko aura pozwoli, możemy rozpocząć prace w ogrodzie a po zimie wymaga on gruntownego odświeżenia i uporządkowania. Wiosenne porządki rozpocznijmy od dokładnego wygrabienia trawnika. Usuniemy w ten sposób zalegające na nim liście, suchą trawę i śmieci. Jeszcze w lutym możemy wysiać nawóz na trawniku. Warto go sypać nawet, kiedy leży jeszcze śnieg, ponieważ wówczas szybko i równomiernie wsiąknie w glebę. Wiosenne porządki w ogrodzie to także odpowiednie przygotowanie do sezonu wegetacyjnego drzew i krzewów. Kiedy dodatnia temperatura już na dobre się ustabilizuje możemy rozszczelnić zimowe okrycia roślin a pod koniec marca już całkowicie je ściągnąć. W cieplejsze dni wskazane jest rozpoczęcie cięć drzew i krzewów owocowych. Zacznijmy od usunięcia suchych, złamanych i uszkodzonych gałęzi. Pozostałe warto odpowiednio skrócić, aby wypuściły młode pędy i pączki, jednak uważajmy z przycinaniem, by zbyt mocno nie przerzedzić swojego ogrodu. Zadbajmy również o trawy, u których trzeba przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne. Ze względu na swoją dekoracyjność u wielu gatunków traw kwiatostany pozostawia się na zimę. Ścina się je dopiero wiosną, razem z zeszłorocznymi liśćmi. Ten zabieg musimy wykonać jeszcze zanim ruszy wegetacja i dlatego najlepszym terminem jest marzec. Po przycięciu i wyczesaniu zżółkniętych liści rośliny powinno się zasilić. Nawożenie jest szczególnie istotne w okresie wiosennym, gdy przyroda budzi się do życia po zimie.

Nie tylko rośliny

Ogród to nie tylko rośliny. Początek sezonu zmusza nas także do zadbania o sprzęt i inne wyposażenie naszej działki. Jedną z pierwszych czynności po zimowej przerwie powinno być przeprowadzenie przeglądu instalacji nawodnieniowej. Węże, zraszacze i zawory mogły popękać zimą, dlatego powinniśmy dokładnie się im przyjrzeć. Warto pamiętać też o tym, aby przed rozpoczęciem użytkowania instalacji, przepłukać ją czystą wodą. Usuniemy w ten sposób wszystkie zanieczyszczenia, które mogły narazić instalację na uszkodzenia. Po okresie jesienno - zimowym trzeba również odnowić meble ogrodowe i elementy małej architektury ogrodowej. Łatwiej, gdy meble są tylko przybrudzone. Wtedy wystarczy je wyczyścić za pomocą szczotki i wody lub myjki ciśnieniowej. Sprawa staje się troszkę trudniejsza, gdy powierzchnia farby jest uszkodzona, porysowana lub popękana. Na początku sezonu wiele osób zabiera się też za odświeżanie drewnianych altan, płotów, tarasów. Pamiętajmy, aby podczas tych prac odpowiednio zaimpregnować drewno. W przeciwnym wypadku szybko ulegnie ono zniszczeniu i malowanie będziemy musieli powtarzać każdego roku.

Anna Bandyk

Zdjęcie do wpisu: Pierwsze wiosenne porządki. Tytuł zdjęcia: Jeż Zdjęcie do wpisu: Pierwsze wiosenne porządki. Tytuł zdjęcia: Kwitnące drzewo Zdjęcie do wpisu: Pierwsze wiosenne porządki. Tytuł zdjęcia: Tulipany na łące