Poznaj ofertę!

Krecia obecność w ogrodzie - Blog - Nie w ...

Blog

Krecia obecność w ogrodzie

2017-03-21

Nie w każdym ogrodzie

Kret – zwierzę częściowo chronione w Polsce, aktywny przez 24 godziny na dobę i przez cały rok. Jest zwierzęciem terytorialnym, tzn. nie tolerującym innych osobników własnego gatunku na swoim terenie. Zamieszkuje on gleby, które są bogate w składniki odżywcze. Nie zagości w ogrodzie, którego ziemia jest piaszczysta, jałowa czy zakamieniona. Obecność kreta będzie też świadectwem na to, że gleba nie jest skażona chemicznie ani nie zawiera dużo szkodliwych gazów. Tam, gdzie zamieszkują, nie obserwuje się również negatywnego oddziaływania drgania przemysłowego na środowisko.

Niechciany gość

Krety należą do zwierząt, które nie są mile widziane w ogrodach ze względu na pojawiające się na wypielęgnowanych trawnikach kopce. Jakkolwiek by mówić o krecie, jest jednak zwierzęciem pożytecznym. Zgadza się, przekopywanie gleby przez kreta to problem spędzający sen z powiek wielu ogrodnikom, ale spójrzmy na to z innej perspektywy. Dzięki systemowi korytarzy kret przewietrza podłoże oraz je melioruje. W miejscach ich występowania obserwuje się krótsze zaleganie wody po intensywnych deszczach. Także rozdrobniona i żyzna gleba z kretowiska może nam się przydać, ponieważ jest doskonałym podłożem do wysiewu i pikowania roślin oraz dla roślin doniczkowych. Wystarczy przesiać ją przez siatkę o oczku 2 mm i wykorzystać. Krecia obecność w ogrodzie jest przydatna, gdyż zwierzę to niszczy wiele małych szkodników. Poluje na szkodniki glebowe, ślimaki, poczwarki owadów, a także na drobne gryzonie, np.: ryjówki. Ciekawostką jest sposób przygotowywania się kreta do zimy. Przed jej nadejściem potrafi on upolować ponad trzysta różnego rodzaju larw i kilkadziesiąt ślimaków, których nie zabija od razu, tylko uszkadza im układ nerwowy. Dzięki temu ofiary są sparaliżowane i stanowią zapas w podziemnych norach na długi czas. W walce ze szkodnikami roślin kret jest sprzymierzeńcem każdego ogrodnika.

Sposoby na odstraszenie

Istnieją sposoby na to, aby zapobiegać obecności kreta w naszym ogrodzie. Sadźmy w zagrożonych miejscach rośliny, których zapach drażni wrażliwe nosy kretów. Będą to wówczas szachownice albo czosnki. Krety nie przepadają też za bazylią, czarnym bzem, aksamitkami i wilczomleczem. Innym sposobem może być wkładanie do wydrążonych w ziemi korytarzy resztek roślin o odstraszającym zapachu, m.in.: gałązek żywotników czy liści orzecha włoskiego oraz wlewanie naparów w kopce. Często wykorzystywane prze ogrodników są aparaty do emisji dźwięku lub powodujące drgania w gruncie albo siatki zakładane płytko pod darnią trawnika. Gdy te sposoby nie pomagają trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki. Nie zawsze są one bezpieczne dla człowieka i środowiska. Często bywają też dość drastyczne i brutalne.

Anna Bandyk

Zdjęcie do wpisu: Krecia obecność w ogrodzie. Tytuł zdjęcia: Kret w trawie Zdjęcie do wpisu: Krecia obecność w ogrodzie. Tytuł zdjęcia: Kret Zdjęcie do wpisu: Krecia obecność w ogrodzie. Tytuł zdjęcia: Kretowiny