Poznaj ofertę!

A może by tak… skalniak? - Blog - Skalniak od podstaw...

Blog

A może by tak… skalniak?

2017-03-14

Skalniak od podstaw

Wielu właścicieli ogrodów marzy o posiadaniu w nim skalniaka. To nic dziwnego. Jeśli nie mamy naturalnego zbocza, będziemy musieli zbudować skalniak sami, wznosząc łagodny pagórek z kawałków cegieł, żwiru i piasku w rogu swojego ogrodu. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie tworzyć skalniaka pod drzewem. Ta lokalizacja nie jest najlepszym pomysłem z dwóch powodów. Jesienią spadające liście będą się tam gromadzić i powodować, że rośliny zaczną gnić. Po drugie: korzenie drzew mogłyby poprzemieszczać kamienie ze skalniaka. Skoro został już poruszony temat kamieni, to kontynuujmy, gdyż następnym krokiem podczas tworzenia skalniaka, będzie wybór odpowiednich kamieni. Wapień, granit i krzemień nie nadają się do ogródka skalnego, więc najlepiej skorzystać z piaskowca. Kiedy już zgromadzimy kamienie różnej wielkości, to kolejnym etapem będzie ich ułożenie (w podstawie umieszczamy największe kamienie). Najlepszy efekt, jaki moglibyśmy uzyskać, to taki, w którym układane kamienie, imitowałyby naturalne siedlisko skalne. Po zbudowaniu skalniaka warto dać glebie oraz kamieniom czas na ustabilizowanie. W tym celu powinno się przeczekać zimę i rośliny posadzić wiosną. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków roślin skalnych, m.in.: rozchodnik, skalnice, rojniczek pospolity czy bodziszek. Zadbajmy o właściwe – łatwo przepuszczalne - podłoże dla nich. Skalne rośliny najlepiej rosną na glebie o dobrym drenażu. Szczególną opieką otoczmy je w pierwszym roku. Musimy uważać, by nie uległy przesuszeniu, lekko zwilżając glebę i w okresach suszy dobrze podlewając.

Niecodzienne skalniaki

Skarpy są idealnym miejscem do stworzenia ogródków skalnych. Wystarczy umieścić na nich nieregularne kamienie, do tego dołożyć różnej wielkości bloki a następnie wszystko obsadzić roślinami. Ważne jest, aby do skalników dobrać odpowiednią roślinność. Z pewnością sprawdzi się taka, która zapuści korzenie w piargach czy żwirze i nie będzie wymagać zbyt wiele opieki. Ciekawym pomysłem na skalniak może być wykorzystanie… muru! Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy kamienny mur bez zaprawy murarskiej, to w wybranych kieszonkach posadźmy rośliny skalne, np.: żagwin lub skalnice. One doskonale dodadzą mu uroku a nasz ogród wzbogaci się o oryginalny skalniak. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest nieodpowiednia do założenia skalniaka lub po prostu posiadamy zbyt mały ogród a zależy nam na nim, zawsze możemy uprawiać rośliny skalne na podwyższonej rabacie lub w starych kamiennych zlewach i korytkach (o głębokości co najmniej 30 cm). Dzięki temu wzbogacimy nasz ogród o oryginalną dekorację.

Anna Bandyk

Zdjęcie do wpisu: A może by tak… skalniak?. Tytuł zdjęcia: Inny skalniak Zdjęcie do wpisu: A może by tak… skalniak?. Tytuł zdjęcia: Mak na skalniaku Zdjęcie do wpisu: A może by tak… skalniak?. Tytuł zdjęcia: Skalniak