Poznaj ofertę!

Już liście spadają z jaworów - Blog - Nie da się temu już dłużej zaprzeczać – jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach. Nie nacieszymy już oka fe...

Blog

Już liście spadają z jaworów

2015-10-05

Nie da się temu już dłużej zaprzeczać – jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach. Nie nacieszymy już oka feerią barw letnich kwiatów. Nadszedł czas na zabezpieczanie roślin przed zimą oraz jesienne porządki w ogrodzie. I choć są to prace wymagające pewnego wysiłku i być może niekoniecznie ulubione, to warto je wykonać, aby nasz ogród był dobrze przygotowany na bezpieczne przezimowanie oraz miał dobry start w nowy sezon.

Wspomniane zabezpieczanie roślin jest kluczowe dla każdego ogrodu. Dopóki nie ma mrozów można jeszcze posadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Ważne jest, aby nasadę pni przysypać ziemią, co pozwoli uchronić korzenie przed działaniem mrozu.

Oprócz tego koniecznie należy osłonić włókniną lub matą wszelkie wrażliwe na mróz krzewy. To prace, które powinno się wykonać już teraz. Natomiast, gdy nadejdą pierwsze przymrozki, trzeba zabezpieczyć byliny nieodporne na niskie temperatury oraz wszystkie posadzone jesienią.

Później, gdy ziemia będzie już lekko zmrożona trzeba również okryć wrażliwe na zimno rośliny cebulowe. Dlaczego tak późno? Przedwcześnie okryte liśćmi lub gałązkami stają świetną kryjówką dla gryzoni, co przecież nie jest naszym celem.

Jeżeli zaś chodzi o prace porządkowe, przede wszystkim trzeba kosić trawnik. Należy to robić tak długo, jak rośnie trawa. Bardzo ważne jest również, aby grabić liście, które spadają z drzew. Jeżeli zostawimy jest przez zimę na naszym trawniku, to możemy dopuścić do rozwoju pleśni śniegowej.

Wymienione prace, to absolutne podstawy jesiennej pielęgnacji ogrodu. Często wydaje nam się, że jesienią nie musimy już prawie nic robić w ogrodzie. Nie warto jednak poddawać się tej myśli. Wiosną docenimy wkład naszej pracy. Porządnie zabezpieczone cebulki, krzewy i drzewa bez trudu przetrwają fale mrozów, a zadbany trawnik będzie wymagał mniej pracy, gdy nadejdzie już wiosna. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy przygodę z ogrodem, czy od wielu lat o niego dbamy, satysfakcja, jaką w swoim czasie przyniosą efekty naszych prac, na pewno będzie niemała.

Natalia Maria Araszkiewicz

Zdjęcie do wpisu: Już liście spadają z jaworów. Tytuł zdjęcia: Jesienny park Zdjęcie do wpisu: Już liście spadają z jaworów. Tytuł zdjęcia: Jesienny park Zdjęcie do wpisu: Już liście spadają z jaworów. Tytuł zdjęcia: Cień na pożółkłych liściach