Poznaj ofertę!

Żywopłot – osłona i nie tylko - Blog - Pożyteczny i funkcjonalny Żywopłot to bardzo wdzięczny sposób aranżacji zieleni, dz...

Blog

Żywopłot – osłona i nie tylko

2016-10-27

Pożyteczny i funkcjonalny

Żywopłot to bardzo wdzięczny sposób aranżacji zieleni, dzięki mnogości odpowiednich do tego celu gatunków i odmian roślin, ale także posiadający wiele innych funkcji. Najczęściej żywopłot pełni funkcję ogrodzenia, oddzielającego ogród od otoczenia i wyznaczającego granice. Ponadto chroni ogród przed wiatrem, kurzem oraz hałasem. Zdarza się także, że żywopłot odgradza ogród od uciążliwego sąsiedztwa lub wzroku ciekawskich. Świetnie pełni również funkcję efektownej obwódki rabaty kwiatowej, trawnika, albo po prostu tła dla innych roślin.

Żywopłot formowany

Żywopłot formowany (cięty) zajmuje mniej miejsca, więc jest idealnym wyborem na niewielkich przestrzeniach.  Sami możemy decydować o jego kształcie. Oprócz tego ten żywopłot jest gęsty, przez co stanowi szczelną osłonę i chroni nasz ogród przed zanieczyszczeniami. Kolejnym plusem  jest to, że świetnie zastępuje lite ogrodzenia. Jeśli taki żywopłot nie jest zbity, znacznie lepiej redukuje siłę wiatru a dodatkowo jest tańszy niż sztuczne ogrodzenia. Żywopłot formowany wymaga jednak częstego strzyżenia, zwykle nie kwitnie i nie owocuje. Ponadto musimy się liczyć z tym, że koszt jego założenia jest wyższy ze względu na dużą liczbę sadzonych roślin.

Żywopłot nieformowany

Żywopłot nieformowany (swobodny) składa się z atrakcyjnie kwitnących, a także owocujących krzewów, gdzie rośliny zachowują naturalny pokrój i nie będą wymagać od nas czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ten żywopłot szybciej osiąga zakładaną wysokość i jest prawdziwym rajem dla ptaków. Doskonale chroni również przed hałasem, wiatrem i zanieczyszczeniami. Żywopłot nieformowany zajmuje jednak więcej miejsca i jest mniej zwarty.

Rośliny w żywopłocie

Jeśli chcemy założyć żywopłot, to najlepszym do tego czasem jest jesień. Możemy go kształtować z wielu gatunków i odmian drzew oraz krzewów. A gdyby zależało nam jeszcze na lepszym efekcie, możemy zdecydować się na rośliny, które przyozdobią się kwiatami. Jednak w przypadku żywopłotu formowanego wybór takich gatunków będzie trudniejszy, ponieważ regularne cięcia pozbawiają krzewy pąków kwiatowych, które zwykle zawiązują się w roku poprzednim. Zarówno w przypadku kwitnącego żywopłotu formowanego, jak
i nieformowanego należy zadbać o miejsce w pełni nasłonecznione (w przeciwnym razie kwitnienie będzie znacznie słabsze). Wybór odpowiedniej rośliny do żywopłotu musi zależeć także od przyjętej koncepcji, warunków klimatycznych i glebowych.

Anna Bandyk

Zdjęcie do wpisu: Żywopłot – osłona i nie tylko. Tytuł zdjęcia: Żywopłot (1) Zdjęcie do wpisu: Żywopłot – osłona i nie tylko. Tytuł zdjęcia: Żywopłot (2) Zdjęcie do wpisu: Żywopłot – osłona i nie tylko. Tytuł zdjęcia: Żywopłot (3)